Minden kétséget eloszlat ez a térkép: kiderült, mely országokból érkeznek zsoldosok Oroszországba

Több európai ország is érintett a dologban.

Egy kínai katona, aki Putyin hadseregében harcolt, élesen bírálta az orosz hadsereget egy interjúban.
A kínai férfi állítólag azért csatlakozott az Ukrajna elleni harchoz, hogy „megismerje a külföldi katonai életet” – mondta a CNN amerikai műsorszolgáltatónak adott interjúban. A kitakart arccal és álnéven szereplő férfi elmondta: nem voltak politikai indítékai. A fronton töltött egy év után meg van győződve arról, hogy döntése „hiba volt”.
„A világ második legnagyobb hadserege egy színtiszta vicc”
– mondta.
A felszerelés és a logisztika rossz, a hadseregen belül pedig visszaélések és „súlyos korrupció” is tapasztalható. „Ki kell mondanom néhány igazságot” – mondta, és figyelmeztette a többi kínait: „Ne gyertek ide”.
A férfi elmondta: egy alkalommal a felettesei 21 napra bezárták egy sötét, acélrácsos gödörbe, ahol alig lehetett felállni. A bűne elmondása szerint az volt, hogy vitába keveredett parancsnokával a védőfelszerelés miatt.
Ukrajna és Oroszország egyaránt külföldi harcosokat vesz igénybe haderejének megerősítésére. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök április elején bejelentette, hogy két kínai harcos került ukrán fogságba, és azt állította, hogy „sokkal többen” vannak Oroszország soraiban. Kijev információi szerint 155 további kínai állampolgár harcol Oroszország oldalán.
Vannak kínai katonák az ukrán oldalon is. A CNN megerősítette, hogy egy zászlóaljban vannak, de az ukrán szárazföldi erők nem tudták megadni a teljes számot, mivel minden egység közvetlenül toboroz.
A kínai és más külföldi katonákat az oroszok toborzó videókkal próbálják ösztönözni a bevonulásra.
Az ilyen videók keltették fel a kínai férfi figyelmét is, aki elmondta, hogy 2023-ban kezdte el nézni őket a Douyinon, a TikTok kínai változatán. Miután bevonult, rendszeresen posztolt videókat a közösségi médiára a szolgálatáról.
A férfi a CNN-nek elmondta: választhatta volna, hogy Ukrajnáért harcol, de könnyebb volt vízumot szerezni Oroszországba, és 2023 novemberében turisztikai vízummal érkezett Moszkvába. Először azonban nem vették be a hadseregbe a nyelvtudás hiánya miatt, ezért félévet a Wagner csoportnál töltött, majd leszerződött az orosz hadsereggel.
A férfi az interjúban nem fejtette ki, hogy miként szerelt le, de annyit elárult, hogy több sebesülést szerzett.
„Hihetetlenül brutális, messze meghaladja az ember képzeletét”
– mondta a kínai férfi az ukrán frontról.
Nyitókép: Egy orosz oldalon szolgáló kínai katona, akit az ukránok foglyul ejtettek. /Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Több európai ország is érintett a dologban.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Fokozódik a helyzet az ukrán fronton: mindent bevetnek a felek.
Óriási a felháborodás, ezúttal a Balkánon.
Komoly az aggodalom a belga fővárosban, hogy a háború ügyében Trump és Putyin megállapodik, „ám azt sem az EU, sem Kijev nem fogadhatja el”.